AsterIT/S – akomodacyjny, systemowy sterownik drogowej sygnalizacji świetlnej współpracujący z systemem Sprint/ITS/SCATS

pobierz karta katalogowaA-ster AsterIT-S Akomodacyjny, systemowy sterownik drogowej sygnalizacji świetlnej współpracujący z systemem Sprint-ITS-SCATSAkomodacyjny sterownik AsterIT/S jest przeznaczony do pracy na dowolnego typu skrzyżowaniach z sygnalizacją uliczną oraz w systemach monitoringu i centralnego sterowania ruchem ulicznym Sprint/ITS/SCATS.

Sterownik jest zbudowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii z dziedziny elektroniki i mechaniki, z użyciem wysokiej jakości komponentów uznanych producentów.

Dwuprocesorowa jednostka sterująca CPUit pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego LINUX RT. Dzięki procesorom o dużej mocy oraz zastosowaniu szerokiej gamy interfejsów komunikacyjnych (ETHERNET, USB, RS232, RS485) AsterIT/S jest idealnym rozwiązaniem dla obecnych i przyszłych potrzeb.

Konstrukcja

Obudowę sterownika stanowi aluminiowa szafa, malowana wysokiej jakości farbą proszkową, wyposażona w klimatyzację sterowaną dwupunktowym termostatem.

Unikatowy system wychylania kasety daje swobodny dostęp do wszystkich podzespołów sterownika bez konieczności stosowania dodatkowych drzwi. Brak drzwi z tyłu szafy zwiększa elastyczność instalacji urządzenia w terenie, pozwalając na  jego zabudowę przy ścianie i we wnękach.

Dwusystemowa kaseta EUROCARD 19″ dla modułów elektronicznych o wysokości 3U oraz 6U w połączeniu z dedykowanym systemem przyłączeń daje to prawie nieograniczone możliwości stosowania różnorodnych modułów, także innych producentów.

Modułowy system stabilnych sprężynowych złączy wtykanych ST-COMBI umożliwia łatwe odłączenia kasety i wyjęcie jej z szafy podczas instalacji, czy też konserwacji sterownika, bez naruszania istniejących połączeń z sygnalizatorami oraz detektorami.

Architektura fizyczna sterownika

Sterownik AsterIT/S posiada konstrukcję modułową, co pozwala na tworzenie dowolnych konfiguracji ściśle dopasowanych do wykonywanych na skrzyżowaniu zadań. Wszystkie moduły funkcjonalne sterownika połączone są magistralą itCAN, co umożliwia szybką, dwukierunkową komunikację pomiędzy modułami. Dodatkowym zabezpieczeniem działania sterownika jest linia BLOKADA, poprzez którą każdy moduł może zażądać bezwarunkowego wyłączenia sygnalizatorów.

AsterIT architektura fizyczna sterownika

Architektura logiczna sterownika

Firmware sterownika posiada także budowę modułową. Poszczególne moduły programowe komunikują się ze sobą przy pomocy wewnętrznych interfejsów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest rozbudowa oprogramowania sterownika. Nie stanowi większego problemu wzbogacenie urządzenia o dodatkowe protokoły komunikacyjne czy systemy optymalizacji sterowania.

Głównymi modułami programowymi odpowiedzialnymi za interakcję z otoczeniem są:

  • moduł zarządzania i  egzekucji algorytmów sterowania sygnalizacją,
  • moduł obsługi detekcji (detektory indukcyjne, wideo detektory, detektory geomagnetyczne, detektory mikrofalowe itp.)
  • moduł komunikacji z innymi urządzeniami ITS (centrale systemów sterowania, pojazdy uprzywilejowane, drogowe stacje pomiarowe, inne sterowniki),
  • moduł komunikacji z użytkownikiem (interfejs www, netCONSOLE, obsługa wielu języków).

Konsola operatorska

Zrealizowana jest za pomocą wyświetlacza graficznego o rozdzielczości QVGA oraz ekranu dotykowego. Konsola umożliwia pełną diagnostykę zarówno urządzenia jak i skrzyżowania.

Operowanie konsolą uzależnione jest od poziomu dostępu użytkownika. System praw dostępu uwzględnia poziom wyszkolenia i zakres odpowiedzialności operatorów.

AsterIT konsola operatorska

 Funkcje realizowane przy pomocy konsoli:

  • szybkie przełączanie w tryb żółtego migacza, all red lub wygaszenia sygnalizatorów,
  • określanie aktualnego stanu sterownika i skrzyżowania,
  • zarządzanie parametrami eksploatacyjnymi takimi jak: ustalanie progów układów kontroli temperatury i napięć,
  • zarządzanie ustawieniami i trybami pracy detektorów,
  • śledzenie stanu grup sygnalizacyjnych,
  • odczyt logów sterownika
  • odczyt i zmiana ustawień sieciowych,
  • odczyt i zmiana trybów pracy sterownika, programów, harmonogramu przełączeń.

AsterIT konsola operatorska diagram stanow

Interfejs WWW

Sterownik wyposażony jest w serwer WWW, który udostępnia przy pomocy przeglądarki internetowej wszystkie funkcje niezbędne z konfiguracją, diagnostyką i programowaniem sterownika.

Przy pomocy tego serwisu można także testować wgrane do sterownika oprogramowanie zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i na skrzyżowaniu.

AsterIT interfejs www

Programowanie sterownika

Sterownik można zaprogramować przy pomocy specjalizowanego programu AsterITproj, który realizuje wszystkie funkcje niezbędne do tworzenia dowolnych algorytmów sterowania grupowego i fazowego. Przy jego pomocy programuje się także układy kontrolne sterownika oraz tryby pracy.

Program AsterITproj umożliwia także debugowanie skryptów i graficzne testowanie zaprogramowanego algorytmu sterowania.

AsterIT programowanie sterownika sygnalizacji świetlnej

Sterowanie priorytetowe

Przy pomocy sterownika AsterIT/S podłączonego do systemu Sprint/ITS/SCATS możliwa jest realizacja priorytetów dla pojazdów specjalnych i komunikacji zbiorowej. Sterowanie takie polega na takim doborze faz sygnalizacyjnych, aby jak najszybciej opróżnić wlot, przez który ma przejechać pojazd uprzywilejowany.

Praca w systemie monitoringu

System Sprint/ITS/SCATS pozwala na wykorzystanie możliwości, jakie daje system monitoringu AsterGATE. Dzięki temu możliwa jest pełna kontrola parametrów pracy sterownika i skrzyżowania oraz gromadzenie danych o ruchu i  obrazów z kamer w bazie danych na zewnętrznym serwerze. Sterownik może być podpięty do systemu poprzez sieć światłowodową lub poprzez modem GSM. Użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji poprzez przeglądarkę internetową.

Praca w centralnych systemach sterowania ruchem

Sterownik AsterIT/S jest wyposażony w moduł SOTU, który umożliwia współpracę z obszarowym systemem sterowania ruchem Sprint/ITS/SCATS, w oparciu o algorytmy dostarczane przez system SCATS.

Praca w trybie „Pulpit Policjanta”

Sterownik AsterIT/S może zostać wyposażony w dowolnie definiowany panel „Pulpitu Policjant”, który umożliwia przełączanie trybów pracy sygnalizacji świetlnej, wraz z wyborem pracy krokowej programu.

Bezpieczeństwo sterowania

Zgodnie ze standardami bezpieczeństwa i obowiązującymi normami sterownik jest wyposażony w szereg zabezpieczeń.

Zabezpieczenia sprzętowe

Zabezpieczenia sprzętowe opierają się na pomiarach prądów i napięć w obwodach kontrolowanych. Układy kontrolne są nadzorowane przez co najmniej dwa niezależne procesory.

  • Pomiar i kontrola napięć zasilających.
  • Pomiar i kontrola prądów we wszystkich torach grup sygnałowych (R,A,G).
  • Niezależnie kontrolowany dodatkowy tor czerwony dla sygnalizatora podstawowego.
  • Wzajemna kontrola poprawności pracy procesorów głównych.
  • Kontrola maksymalnego czasu trwania pętli programowych wszystkich procesorów.
  • Kontrola napięć zasilających układów elektronicznych.
  • Nadrzędna, niezależna blokada wyświetlania sygnałów na skrzyżowaniu w przypadku uszkodzenia podstawowych układów kontrolnych.

Zabezpieczenia programowe

Zabezpieczenia programowe są realizowane wielostopniowo przez wszystkie procesory biorące udział w sterowaniu (procesory główne jednostki centralnej, procesory modułów sterujących wyświetlaniem sygnałów, procesory obsługujące detektory).

  • Kontrola czasów międzyzielonych.
  • Kontrola zgodności wyświetlanych sygnałów z programem sterującym.
  • Kontrola długości cyklu (o ile występuje).
  • Kontrola maksymalnej długości sygnału czerwonego.
  • Wzajemna kontrola wykonywania programów przez procesory.
  • Zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem.

Zasilanie

Sterownik jest wyposażony w przyłącze sieci jednofazowej 230V w dowolnym układzie sieciowym. Napięcie zasilania wykraczające poza normatywną granicę 10% jest tolerowane w granicach 88÷264V z tym, że sterownik zgłasza awarię przy spadku napięcia poniżej zaprogramowanego poziomu.

Blok zasilania sterownika AsterIT/S jest wyposażony w układy ochrony przepięciowej klasy B+C oraz układy filtracji zapewniające kompatybilność elektromagnetyczną zgodną z normą EMC-89/336/EEC. Tutaj też są zainstalowane zabezpieczenia zasilania sygnalizatorów i układu sterowania.

W zależności od wymaganego napięcia zasilania źródeł światła sygnalizatorów (230VAC lub 42VAC) i ich rodzaju do bloku zasilania dołączony jest moduł redukcji napięcia, który wraz z układem przełączającym zapewnia żądane napięcie oraz ściemnianie sygnalizatorów w porze zmniejszonego oświetlenia zewnętrznego.

Dodatkowym wyposażeniem jest zabezpieczone bezpiecznikiem gniazdo serwisowe 230VAC.

Wejścia i wyjścia

AsterIT/S zapewnia współpracę z sygnalizatorami żarówkowymi, halogenowymi, LED wszystkich generacji (zarówno realizujących funkcje ściemnienia, jak i bez nich). Umożliwia obsługę sygnalizatorów o napięciu roboczym 230VAC, 42VAC, jak również jest przygotowany do innych napięć.

Dane do realizacji programów akomodacyjnych są uzyskiwane z:

  • przycisków pieszego, lub innych detektorów pieszych – wejścia wzbudzania (przyciski) są zasilane napięciem bezpiecznym 24VDC, akceptują również sygnały od obcych urządzeń (detektorów); wyjścia sygnalizacyjne umożliwiają podłączenie lamp informacyjnych LED zasilanych napięciem bezpiecznym 24VDC, lub konwencjonalnych 230VAC,
  • inteligentnych, indukcyjnych detektorów pojazdów (DP-8),
  • czujników IR, mikrofalowych, ultradźwiękowych, systemów wideodetekcji,
  • innych sterowników pracujących w tej samej sieci.

Komunikacja

AsterIT/S ma zintegrowany serwer WWW udostępniający w bezpieczny sposób dane o przebiegu pracy sterownika i o sytuacji ruchowej na skrzyżowaniu. Otwarty protokół oparty na standardzie XML udostępnia poprzez warstwę HTTP dane niezbędne do diagnostyki, monitorowania, programowania oraz współpracy z systemem sterowania ruchem Sprint/ITS/SCATS.

Do celów serwisowych udostępnione są protokoły: HTTP, FTP lub niskiego poziomu przez TCP/IP.

W celu załadowania nowego oprogramowania, pobrania logów lub bazy danych ruchu pojazdów można posłużyć się także pamięcią FLASH (pendrive) dołączoną do portu USB.

Sterownik AsterIT/S obsługuje wszelkiego rodzaju modemy komunikacyjne (PTSN, GSM, ISDN) zgodne ze standardem HAYES. Może pracować w sieciach LAN, wireless LAN (WiFi), opartych na GPRS lub EDGE.

Zalecanym sposobem komunikacji pomiędzy sterownikami AsterIT/S jest komunikacja poprzez łącze ETHERNET i światłowód.

Praca w systemach koordynacji liniowej, obszarowej oraz centralnego sterowania ruchem

Sterownik AsterIT/S ma rozbudowane mechanizmy programowe umożliwiające w prosty sposób dostosowanie jego funkcjonalności. W połączeniu z otwartym i konfigurowanym protokołem transmisji może współpracować z systemem sterowania ruchem Sprint/ITS/SCATS lub systemem monitoringu.

Współpraca z innymi urządzeniami

W ramach zadań sterowania sygnalizacją sterowniki AsterIT/S poprzez port RS-485 mogą współpracować z urządzeniami takimi jak:

  • Sterowniki AsterIT/S,
  • Sterowniki AsterIT,
  • Sterowniki ASTER-40,
  • Stacja meteorologiczna,
  • Znaki zmiennej treści,
  • Sterowniki innych producentów.

Diagnostyka

Wbudowane oprogramowanie zapewnia szeroką diagnostykę zarówno na poziomie działania programu skrzyżowania, na poziomie oprogramowania systemowego, jak i na poziomie systemu operacyjnego LINUX. Kontrolę sterownika można przeprowadzać lokalnie przy pomocy wbudowanego graficznego panela dotykowego, za pomocą dołączonego komputera przenośnego, lub zdalnie, np. przez INTERNET.

W najprostszym przypadku diagnostykę można przeprowadzić wykorzystując wbudowany w system serwer WWW i dowolną przeglądarkę internetową.

Tym sposobem można przeglądać wszystkie istotne parametry takie jak: awarie podsystemów sterownika, uszkodzenia źródeł światła i przewodów zasilających sygnalizatory, poziomy napięć zasilających, wartości prądów torów dla wszystkich grup. Za pomocą graficznego diagramu czasowego można także obserwować stan grup sygnalizacyjnych oraz stan sygnalizatorów i detektorów rozmieszczonych na planie skrzyżowania.

Dostępne są także logi systemowe:

  • LOG (zapis pracy aplikacji sterującej skrzyżowaniem),
  • AWARIE (zapis stanów awaryjnych),
  • SYSLOG (zapisy generowane przez system operacyjny),
  • POJAZDY (baza danych o ruchu pojazdów na skrzyżowaniu),
  • STAN (zapis pełnego stanu sterownika w funkcji czasu).

Ze względu na słabą autoryzację użytkownika (tylko login i hasło), przez przeglądarkę zablokowano możliwość zmiany ustawień sterownika.

Pełny dostęp użytkownik może uzyskać poprzez dedykowane programy diagnostyczne, które zapewniają pełne bezpieczeństwo autoryzacji i transmisji.

Zgodność z normami i dyrektywami

Sterownikowi AsterIT/S został nadany znak CE potwierdzający zgodność z następującymi normami:

  • LVD 73/23/EEC,
  • EMC 89/336/EEC,
  • PN-EN 50556 Systemy sygnalizacyjne ruchu drogowego
  • PN-EN 50293 – Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC)
  • PN-EN 60439-1 – dla rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych
  • Dz. Ustaw, zał.do n-ru 220, poz.2181 z dn.23.12.2003 „Szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drodze”.

Dane techniczne:

Maksymalna ilość grup sygnalizacyjnych do 64 (56)
Ilość detektorów łącznie z wejściami 24V do 255 szt.
Ilość wyjść 24V do 72 szt.
Ilość niezależnie obsługiwanych skrzyżowań 4
Maksymalna długość cyklu 255s
Ilość programów dowolna
Podstawa czasu programu 1s
Dokładność pomiaru czasów międzyzielonych 0,1s
Maksymalny prąd obciążenia wyjścia 24V 0,5A
Napięcie zasilania sygnalizatorów 230VAC, opcjonalnie 42VAC
Maksymalny prąd wyjściowy toru 3A
Minimalny prąd obciążenia grupy 0,035A
Regulacja jasności świecenia sygnalizatorów­*) dwustanowa
Pomiar prądu dla każdego toru tak
Dokładność pomiaru napięć ±1V
Maksymalny czas reakcji na stan awaryjny < 0,3s
Czas podtrzymania po zaniku zasilania­*) 3h
Pomiar częstotliwości podstawy czasu tak
Ilość 32 bitowych procesorów w CPU 2 szt.
Częstotliwość napięcia zasilania 50Hz
Napięcie zasilania 230VAC
Tolerancja na wartość napięcia zasilania -20 do +15 %
Moc dla potrzeb własnych (łącznie z grzaniem) <150 W
Maksymalny sumaryczny prąd sygnalizatorów 25 A
Zakres temperatury otoczenia -40 do +60 oC
Obudowa Al IP-54
Wymiary gabarytowe (W x L x H) Wykonanie 1 —

z cokołem 680 x 500 x 1500mm

bez cokołu 680 x 420 x 1200mm

Wykonanie 2 —

z cokołem 1360 x 500 x 1500mm

bez cokołu 1360 x 420 x 1200mm

Masa 50 do 70**)  kg
  *) wyposażenie opcjonalne, **)  w zależności od wyposażenia

Pobierz:

pobierz karta katalogowa

Galeria: